Historia Oddziału Morskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Gdyni
96 lat temu, 3 maja 1928 r., w Gdyni powstał Oddział Morski Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (PTK), który po połączeniu w 1950 r. z Polskim Towarzystwem Tatrzańskim przyjął obecną nazwę – Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK). Oddział od początku nosi nazwę „MORSKI”, mimo że obecnie nie funkcjonują już kluby ściśle związane z morzem, takie jak Klub Żeglarski „Fregata” i Klub Płetwonurków „Koral”. Nadal jednak działają kluby krajoznawcze nawiązujące do tematyki morskiej.
Od początku działalności Oddział przyjął motto: „Tylko poznawszy swój kraj, można go gorąco ukochać i owocnie dla niego pracować”. Ta dewiza, wyrażająca patriotyczny cel Towarzystwa, towarzyszy działalności PTTK do dziś, a wędrówki, obcowanie z przyrodą i poznawanie zabytków są nadal jego priorytetami.
PTTK organizuje aktywny wypoczynek dla mieszkańców Gdyni i okolic, zapraszając do udziału w wycieczkach, rajdach, zlotach i złazach zarówno młodzież, jak i dorosłych. Towarzystwo jest od lat profesjonalnym organizatorem czasu wolnego, oferując bogaty program turystyki pieszej, nizinnej, górskiej, a także kajakarstwa, narciarstwa i kolarstwa.
W lipcu 1928 roku przyjęto nazwę: Polskie Towarzystwo Krajoznawcze Oddział Morski w Gdyni. Już wtedy Oddział rozwijał działalność turystyki przyjazdowej. W 1930 roku prezesem Oddziału został dr Teofil Zegarski, który zorganizował pierwszy kurs przewodnicki dla uczniów. W 1931 r. Oddział Morski zreorganizowano przy współudziale nowo powstałego Gdyńskiego Związku Popierania Turystyki. Dzięki współpracy z Ligą Morską i Kolonialną powstał plan budowy schroniska turystycznego w Gdyni. Dynamiczny rozwój miasta sprzyjał również aktywności Oddziału PTK, który współpracował m.in. z Komisariatem Rządu oraz Związkiem Harcerstwa Polskiego, organizując zloty i obozy szkoleniowe dla harcerzy. W 1933 roku Oddział otrzymał lokal przy ul. 10 Lutego 39, a liczba członków wzrosła do 300 osób.
W 1934 roku prezesem Oddziału został Bolesław Polkowski, który szczególnie dbał o szkolenie przewodników turystycznych i prowadził inwentaryzację krajoznawczą regionu. Działalność Towarzystwa przerwała II wojna światowa, ale już w 1946 r. reaktywowano Oddział, choć z ograniczonym zasięgiem. W 1953 r., pod przewodnictwem Władysława Nowaczka, Oddział znów rozwinął działalność i organizował rajdy, także ogólnopolskie.
Od 1955 roku oddziały PTTK Gdańska, Sopotu i Gdyni utworzyły Oddział „Trójmiasto”, który w 1958 r. przekształcił się w samodzielny Pododdział. W 1962 r. Oddział Morski w Gdyni ponownie się usamodzielnił. Przez lata organizacja przechodziła liczne zmiany, zyskując osobowość prawną w 1991 r. Dziś kluby Oddziału zapraszają na wycieczki piesze, krajoznawcze i przyrodnicze, a także specjalistyczne wyprawy narciarskie, kolarskie i motorowe.
Najważniejsze wydarzenia cykliczne Oddziału:
- Noworoczny Zlot Rodzinny
- Turystyczne Ferie Zimowe
- Rajd Majowy „Brzegiem morza”
- Zloty Krajoznawcze im. prof. Kazimierza Demela
- Jesienne Złazy Pamięci
- Rajdy Młodzieżowe im. dr Mieczysława Orłowicza, Antoniego Abrahama i Karola Olgierda Borhardta