Ogólnopolska akcja
VII Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna
Gdynia 26 września 2020 r.
„Gdyński Turysta Przyrodnik w ogólnopolskiej akcji MST”
Organizatorem akcji był Klub Krajoznawców „BLIZA” Oddziału Morskiego PTTK w Gdyni z prezesem klubu Alicją Wrzosek. W sztafecie uczestniczyli prezesi i członkowie klubów z Oddziału Morskiego i młodzież, głównie z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdyni. Z zaproszonych gości wymienić należy inż. Michała Grabowskiego, Inżyniera Nadzoru Nadleśnictwa Gdańsk z siedzibą w Gdyni i Dariusza Dębskiego, przewodniczącego Pomorskiej Komisji Krajoznawczej PTTK w Gdańsku oraz Rafała Kubisia, prezesa Oddziału Sopockiego PTTK. Uczestniczyło w akcji 26.09.2020 r. blisko 50 osób a 2.10.2020 r. ponad 120 osób, głównie ze szkół podstawowych w Gdyni (99 uczniów). Ponowiliśmy akcję 2.X. aby przyciągnąć uczniów szkół podstawowych. W czasie przemarszu lasami przestrzegaliśmy zalecanych przez MZ warunków sanitarno-epidemiologicznych.
Trasę sztafety rozpoczęliśmy od przystanku SKM Gdynia Wzgórze Świętego Maksymiliana
o godz. 10.00. Uczestników sztafety powitała Alicja Wrzosek, prezes klubu i Ryszard J. Wrzosek, prezes honorowy OM PTTK. Przedstawiono program sztafety oraz posadzenia „Drzewa Dziedzictwa PTTK”. Prowadziła A. Wrzosek a zamykał sztafetę R.J. Wrzosek. Szliśmy czarnym szlakiem Zagórskiej Strugi, który prowadzi z centrum Gdyni do Wejherowa. Pierwszy postój był na Placu ks. Mowińskiego na Witominie, przy pomniku Madonny Gdyńskiej. Wysokość pomnika 27 m. a odlew Maryi z brązu – 3m. wysokości był umieszczony na bryle kuli ziemskiej o średnicy 2,5 m.. Pomnik postawiono w 2002 r. Następnie czarnym szlakiem doszliśmy do rezerwatu przyrody „Kacze Łęgi”, gdzie spotkaliśmy się z leśnikiem inż. Michałem Grabowskim, który nadzorował sadzenie drzewka, sadzonki 3-letniej lipy, którą wysiano w 2018 r. tj. w 90.rocznicę OM PTTK w Gdyni. Długość sadzonki lipy 130 cm z korzeniami. Po 6 km na czarnym szlaku, obok turystycznej wiaty i na skrzyżowaniu leśnych ścieżek posadziliśmy sadzonkę lipy. Wyznaczenie miejsca posadzenia drzewa PTTK wcześniej ustalono z podleśniczym z Leśnictwa Witomino. Przed posadzeniem drzewa A. Wrzosek odczytała list Jerzego Kapłona, prezesa ZG PTTK do organizatorów i uczestników „VII Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej”. Prezes podziękował wszystkim za czas i energię, poświęcone w przygotowanie i przeprowadzenie tego wydarzenia. Inż. M. Grabowski z Nadleśnictwa Gdańsk przekazał nam sadzonkę lipy, ponieważ w tym roku nasze dęby niszczy zaraza. Młodzi uczestnicy sztafety wykopali dołek a następnie A. Wrzosek umieściła sadzonkę lipy w otworze a inni uczestnicy zasypywali ziemią i ją udeptali, zgodnie z zaleceniem leśnika. Miejsce posadzenia lipy zostało ogrodzone palikami, połączonymi żerdziami na górze. Zmierzyliśmy wysokość posadzonej lipy, która wynosi 110 cm od powierzchni terenu. Działania przy posadzeniu Drzewa Dziedzictwa PTTK – lipy, udokumentowano fotograficznie. Koordynaty GPS drzewa są następujące:
Szerokość geograficzna – 54,487177, długość geograficzna – 18,489268.
„Krykulec” – wiata turystyczna na czarnym szlaku Zagórskiej Strugi w leśnictwie Witomino.
Po posadzeniu lipy, inż. Michał Grabowski przedstawił działania leśników w Nadleśnictwie Gdańsk. Pogadanka dotyczyła głównie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego jako że na jego terenie posadzono nasze drzewko PTTK. Opiekę nad Drzewem Dziedzictwa PTTK sprawuje Oddział Morski PTTK a w jego imieniu Alicja Wrzosek jako społeczny opiekun przyrodnik drzewa. A. Wrzosek zaproponowała aby w pobliżu drzewa umieścić głaz, który upamiętni 100-letnią historię OM PTTK w 2028 r. Zdecydowała się o dbanie i pielęgnowanie sadzonki, głównie na początku jej wzrostu przez podlewanie wodą.
VII sztafeta poprzedzona była akcją „Sprzątanie Gdyni” w dn. 18 – 20 września 2020 r. w której uczestniczył Klub Krajoznawców BLIZA z prezesem klubu A. Wrzosek. Sprzątaliśmy głównie w centrum Gdyni – Park Rady Europy oraz szlaki turystyczne Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Przed samą sztafetą, 20.IX. b.r. przeszliśmy czarny szlak Zagórskiej Strugi, od centrum Gdyni do miejsca posadzenia drzewa i zebraliśmy 4 worki puszek i butelek szklanych i plastykowych. Odpady zostawiliśmy w umówionym z Wydziałem Środowiska UM Gdyni miejscu przy ul. Witomińskiej. Po sztafecie spotkaliśmy się z młodzieżą na szlaku turystycznym 2 października 2020 r. gdzie na postojach były pogadanki o ochronie przyrody w Gdyni, głównie o rezerwatach przyrody : Kacze Łęgi i Kępa Redłowska.
Organizatorzy sztafety:
Alicja Wrzosek
Ryszard Józef Wrzosek
OM PTTK