KTP Wanoga

W każdy niedzielny poranek - niezależnie od pogody i pory roku - rusza w Gdyni na wycieczkę grupa entuzjastów wędrówek, czyli KTP Wanoga. Dlaczego to robią? Bo lubią ruch na powietrzu, chcą mieć kontakt z przyrodą i patrzeć z bliska na rozmaitość roślin polnych i leśnych oraz zmieniające się pory roku.

img_0002

Klub Turystów pieszych "WANOGA" powstał formalnie, tzn. zarejestrował się przy Oddziale, przyjął nazwę i wybrał swoje władze

5 listopada 1961r.

Wcześniej grupa jego inicjatorów organizowała nieformalne wycieczki po Kaszubach i przecierała szlaki pod przyszłe wycieczki piesze i krajoznawcze.

Pomysłodawcą nazwy Wanoga, od kaszubskiego "wanożyć" - wędrować, był Jerzy Gorazdowski. Prezesami Klubu byli: Emil Pytko, Tadeusz Michalski, Adam Majewski, Bronisław Rzepecki, Dyjonizy Duszyński, Eryk Klein, Jerzy Miszczak, Stefan Żelazko.

W ciągu półwiecza przez Klub przewinęło się 108 przewodników, wszyscy oni prowadzili wycieczki społecznie. Uczestników turystycznych wypraw było ponad 51tys. wycieczek odbyło się ponad 2600 a przebyto ogółem ok 37tys. km.

Nasi rekordziści to:

Stefan Żelazko - 16212km, Renata Opalińska - 14385km, Emil Pytko - 11142km., Janina Żelazko - 9600km, Irena Jelińska 8655km.

img_0004img_0005

Prezes Klubu: Stefan Żelazko