KTG Górale

kg-gorale

Jako pierwszy klub zrzeszający turystów górskich w Trójmieście powstał 18 listopada 1966 r. przy Oddziale Morskim PTTK w Gdyni. Założycielami klubu byli koledzy Ryszard Piotrowski (pierwszy prezes) oraz Tadeusz Kostiuk.

Klub skupiał wokół siebie zapaleńców turystyki aktywnego wypoczynku, którzy poprzez cotygodniowe wycieczki piesze w rejonie Kaszub i Pomorza nabierali doświadczenia i kondycji do dalszych i atrakcyjnych wyjazdów w góry. Dużym wkładem pracy członków klubu była praca na rzecz Oddziału PTTK i mieszkańców Gdyni. Praca z młodzieżą w organizacji rajdów turystycznych i obozów wędrownych. Spotkania z uczniami gdyńskich szkół zachęcały do turystyki górskiej i propagowały ten rodzaj wędrówki.

Komisja Turystyki Górskiej przy Oddziale Morskim PTTK organizowała prelekcje, szkolenia na przodowników turystyki górskiej, organizatora turystyki oraz weryfikacje Górskich Odznak Turystycznych.

Nie bacząc na utrudnienia wizowe i paszportowe wybieraliśmy się niemałym kosztem ... szczególnie organizacyjnym na wędrówki we wszystkie możliwe góry w zasięgu i nie tylko w te zaprzyjaźnione.

Schodziliśmy możliwe wszystkie góry Europy jak Alpy, Pireneje czy Karpaty od Mont Blanc, Elbrusa po te najwyższe w Azji jak Himalaje.

Przez 50 lat działalności klubu zmieniała się ilość członków klubu oraz sympatyków uczestniczących w imprezach, rajdach, wyjazdach w góry i cotygodniowych wycieczkach. Niejednokrotnie przekraczała 50 - 80 osób. Dziś klub liczy około 30 stałych członków.

Stałym miejscem zebrań klubowych przez 49 lat był lokal Oddziału Morskiego, a spotkania odbywały się w każdy czwartek od godziny 17. Od 2016 roku w związku z reorganizacją Oddziału Morskiego spotkania odbywają się w każdy czwartek od 15 do 17.

Długoletnimi prezesami Klubu byli:

• Stefan Gorączka
  • Barbara Dudek
  • Zbigniew Grunwald

oraz przez ostatnie do dziś kadencje - Roman Sobieszko.

Roman Sobieszko - prezes
E-mail: sobieszko@op.pl