Pytanie nr 6

6A. Jaki obiekt przedstawia fotografia, podać nazwę oraz lokalizację (miasto i kraj).

k6a

k6b

6B. Kto jest autorem projektu Metropol Parasol w Sewilli i kiedy zespół obiektów został ukończony? Z jakiego materiału są zbudowane te obiekty? Na jakim placu jest zlokalizowany Metropol Parasol?

6C. Braćmi jakiego Zakonu byli kanonicy Pomezańskiej Kapituły Katedralnej? Nad jaką rzeką leży Kwidzyn? Co to jest Gdanisko, jakie funkcje pełniło? W jakich innych zamkach poza kwidzyńskim znajdują się Gdaniska?

Na rozwiązania przesłane mailem czekamy do  22 stycznia 2017r. Należy podać imię, nazwisko i adres do korespondencji.  W przypadku pytań 6B i 6C należy poprawnie odpowiedzieć na wszystkie pytania aby otrzymać 1 punkt za każde z nich.

Rozwiązanie pytania nr 6

6A. Na fotografiach widać:

  1. Statua Króla Decebala, ORŞOVA,  RUMUNIA.
  2. Pomnik Misia Uszatka,  Łódź, Polska.

6B.  Metropol Parasol jest zlokalizowany na  Placu La Encarnación. Projekt wykonała niemiecka pracownia J.MAYER H. Architects. Budowę ukończono w 2011r. Do budowy użyto drewna, betonu, stali i granitu.

6C. Kanonicy Pomezańskiej Kapituły Katedralnej byli braćmi zakonnymi Zakonu Krzyżackiego. Kwidzyn położony jest nad rzeką Liwą.  Gdanisko to jeden z elementów architektonicznych średniowiecznych przede wszystkim krzyżackich zamków warownych, występujący w formie wykusza lub wieży usytuowanej na zewnątrz linii murów obronnych i połączonej z zamkiem krytym, biegnącym na wysokości pierwszego piętra, gankiem, określanym też galerią, który miał formę krytego przejścia wspartego na arkadach). Gdanisko mogło pełnić funkcję wieży ustępowej (latryny). Gdanisko budowano tak, by wszystkie nieczystości ze znajdujących się w nim szaletów spadały do fosy. Było włączone w system obronny zamku, w niektórych przypadkach spełniając rolę dodatkowej wieży, wysuniętej przed obwód obronny i wspomagającej obronę ze strony najbardziej wystawionej na atak. Gdaniska znajdują się w Kwidzynie, Toruniu, Malborku, Kowalewie Pomorskim.