Pytanie nr 3

3A. Jaki obiekt przedstawia fotografia, podać nazwę oraz lokalizację (miasto i kraj).

k3a

 

k3b

 

3B. Kiedy i z połączenia jakich miast powstał Tel Awiw-Jafa? Jaka była pierwotna nazwa Tel-Awiwu? Co to jest Białe Miasto, kiedy i dlaczego zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO? W jakim mieście w Polsce i w którym roku, modernistyczny układ urbanistyczny został uznany za Pomnik Historii?

3C. Gdzie miało powstać 9 stopni wodnych, według utworzonego w 1957r projektu regulacji dolnej Wisły? Jaką powierzchnię ma zbiornik wodny największego w Polsce jeziora zaporowego przy tamie we Włocławku? Kiedy oddano do użytku (dzień, miesiąc, rok) pierwszy stopień wodny? Co upamiętnia stojący przy zaporze krzyż?

Na rozwiązania przesłane mailem czekamy do  11 grudnia 2016r. Należy podać imię, nazwisko i adres do korespondencji.  W przypadku pytań 2B i 2C należy poprawnie odpowiedzieć na wszystkie pytania aby otrzymać 1 punkt za każde z nich.

 

Rozwiązanie pytania nr 3

3A. Na fotografiach widać:

  1. Tańczący Dom zwany również "Ginger i Fred" (na cześć  znanej pary tancerzy- Freda Astaira i Ginger Rogers).  Oficjalna nazwa budynku „Dom Nationale – Nederlanden”.  Praga, Czechy.
  2. Pomnik Studzienka Bamberki. Poznań, Polska.

3B.  Połączenie Tel Awiwu i Jaffy w jedno miasto nastąpiło 1950r. Osada została założona w 1909 roku pod pierwotną nazwą Ahuzat Bayit. Było to żydowskie osiedle mieszkaniowe założone na przedmieściach Jaffy. W 1910 roku przyjęła się nazwa Tel Awiw – Wzgórze Wiosny. Białe miasto to zespół kilku tysięcy budynków w Tel Awiw-Jafa, zbudowanych w stylu modernistycznym. Zespół miejski Białego Miasta został umieszczony w 2003 r. na Liście światowego dziedzictwa UNESCO, jako największe na świecie skupisko budynków modernistycznych. W 2015 r. modernistyczny układ Śródmieścia Gdyni został uznany za Pomnik Historii.

3C.  W 1957r. powstał projekt utworzenia planu regulacji Wisły. Został opracowany przez Komitet Gospodarki Wodnej Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Hydrobudowa S.A. Według koncepcji Kaskady Dolnej Wisły miało powstać 9 stopni wodnych: Warszawa – Północ, Wyszogród,  Płock, Włocławek, Ciechocinek (lub Nieszawa), Solec Kujawski, Chełmno, Nowe (lub Opalenie), Tczew. Zbiornik wodny we Włocławku ma powierzchnię 70,40 km2 (7040 ha). Pierwszy stopień wodny – zaporę we Włocławku oddano do użytku  17 października 1970r.  Na brzegu rzeki, poniżej tamy stoją tablica, krzyż i głaz upamiętniające śmierć księdza Jerzego Popiełuszki. Znajdują się one w pobliżu miejsca, w którym wrzucono jego ciało do wody.